Αρχική Σελίδα ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΘΕΑΤΡΟΥ 28ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ

«28ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου Καρδίτσας»

Με ρυθμούς πυρετώδεις συνεχίζονται οι προετοιμασίες της Ένωσης Πολιτιστικών Συλλόγων Νομού Καρδίτσας για τη διοργάνωση του 28ου Πανελλήνιου Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου που θα πραγματοποιηθεί από 9 έως 18 Μαρτίου 2012, με τη συνεργασία της Περιφέρειας Θεσσαλίας – Περιφερειακής Ενότητας Καρδίτσας, του Δήμου Καρδίτσας – ΔΗΚΕΚ και την υποστήριξη της Εταιρείας Ελλήνων Θεατρικών Συγγραφέων.

Ήδη, ολοκληρώθηκε η προθεσμία υποβολής συμμετοχών και για άλλη μια φορά το ενδιαφέρον υπήρξε ιδιαίτερα ενθαρρυντικό.

Πιο συγκεκριμένα, αιτήσεις για συμμετοχή στο 28ο Πανελλήνιο Φεστιβάλ Ερασιτεχνικού Θεάτρου υπέβαλαν οι εξής θίασοι :

1)      Αστική Κερδοσκοπική Εταιρεία «ΔΙΟΤΙΜΑ ΚΑΙ ΜΟΥΣΕΣ» (Βόλος) με το έργο «Μαρία Κάλας, η γυναίκα»

2)      Θεατρικό Εργαστήρι Σπερχειάδας – Μακρακώμης (Φθιώτιδα) με το έργο «Το σπίτι της Μπερνάρντα Άλμπα» του Λόρκα

3)      Ομάδα Θεάτρου του Πολιτιστικού Φορέα Δήμου Σκύρου με το έργο «Το γάλα» του Βασίλης Κατσικονούρη»

4)      Θεατρικό Εργαστήρι Πνευματικού Κέντρου Δήμου Κω με το έργο «Μια στιγμή πριν» του Σέρτζι Μπελμπέλ

5)      Πνευματικό – Πολιτιστικό Κέντρο Δήμου Κορινθίων – Θεατρικό Εργαστήρι με το έργο «Οι Γερμανοί ξανάρχονται» - «Δεν λιγοστεύει η σιωπή με μια λέξη». Δύο κείμενα των Χωλλ Μίντλμας και Ιάκωβου Καμπανέλλη

6)      Πολιτιστικός, Θεατρικός Σύλλογος «Ερωτέχνες Αλμωπίας» (Δήμος Αριδαίας Ν. Πέλλας) με το έργο «Συμπέθεροι απ ΄ τα Τίρανα» των Θανάση Παπαθανασίου και Μιχάλη Ρέππα

7)      Θεατρική Ομάδα «Πολιτιστικές Απόπειρες» Ν. Μάκρης Μαραθώνα με το έργο «Εφτά λογικές απαντήσεις» του Λεωνίδα Προυσαλίδη

8)      Θεατρική Ομάδα του Πολιτιστικού και Μορφωτικού Συλλόγου «ΤΟ ΑΙΤΩΛΙΚΟ» με το έργο «Δέκα μικροί Ινδιάνοι» της Αγκάθα Κρίστι

9)      Πολιτιστικός Σύλλογος «ΑΠΟΛΛΩΝ» Περιγιαλίου Κορινθίας με το έργο «Ένας ήρωας με παντούφλες»

10)  Ερασιτεχνική Θεατρική Ομάδα Βόλου «ΣΚΗΝΟΒΑΤΕΣ» με το έργο «Ούτε γάτα, ούτε ζημιά» των Αλέκου Σακελλάριου – Χρ. Γιαννακόπουλου

11)  Θεατρική Ομάδα του Αρχηγείου της Ελληνικής Αστυνομία με το έργο «Άγγελος Κυρίου»

12)  Θεατρική Ομάδα του Πολιτιστικού Συλλόγου Ιερισσού «ΚΛΕΙΓΕΝΗ» «ΤΑ ΓΚΑΡΓΚΑΝΙΑ» με το έργο «Πλούτος» του Αριστοφάνη

13)  Θεατρική Ομάδα Πάτρας «ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ» με το έργο «Ποια Ελένη» των Μιχάλη Ρέππα – Θανάση Παπαθανασίου

14)  Εκπολιτιστικός και Επιμορφωτικός Σύλλογος Κασσάνδρειας «Η ΚΑΣΣΑΝΔΡΑ» με το έργο «Επιτρέποντες» του Μένανδρου

15)  Κορινθιακό Θέατρο «ΒΑΣΙΛΗΣ ΡΩΤΑΣ» με το έργο «Λυσιστράτη» του Αριστοφάνη

16)  Εκπολιτιστικός – Μορφωτικός Σύλλογος – Κέντρο Φιλίας Ρωσόφωνων με το έργο «Ρώσικος γάμος αλα ελληνικά» σε σκηνοθεσία και σενάριο Ιουλίας Καρέτσου

17)  Θεατρική Ομάδα Ραφτανιτών Ιωαννίνων με το έργο «Η μικρή μας πόλη» του Θόρντον Ουάλντερ

18)  Θεατρική Συντροφιά Πτολεμαϊδας με το έργο «Δωδέκατη Νύχτα» του Ουίλιαμ Σαίξπηρ

19)  ΔΗΠΕΘΕ Μαραθώνα με το έργο «Χάρτινα Πουλιά»

20)  Ερασιτεχνική Θεατρική Ομάδα Λακωνίας (ΕΘΟΛ) με το έργο «Ποιος σκότωσε τον William;» - Μια κωμωδία της Λίλιαν Δημητρακοπούλου, σε σκηνοθεσία Αντώνη Μπαμπούνη

21)  Θεατρικό Εργαστήρι «ΘΥΜΕΛΗ» από Σέρρες με το έργο με το έργο «Ιστορία … σκύλου» (ιστορία ζωολογικού κήπου) – Σε σκηνοθεσία Παναγιώτη Σταματόπουλου

22)  Θεατρική Ομάδα ΔΟΠΑΠ Παπάγου – Χολαργού Αθήνας με το έργο «Coctail από ΒΟΤΚΑ ΜΟΛΟΤΟΦ»

23)  Θεατρικό Εργαστήρι Αξιούπολης Δήμου Παιονίας με το έργο «Ο κατά φαντασίαν ασθενής» του Μολιέρου

24)  Θεατρική Ομάδα «Ταξιδευτές της πρόζας» της Ένωσης Καλαβρυτινών Πάτρας με το έργο «Εξωτερικά ιατρεία» του Νίκου Γουσέτη – Από το βιβλίο «Ζακυνθινές ομιλίες»

25)  Θεατρική Ομάδα Ενηλίκων του Δήμου Ωραιοκάστρου  με το έργο «Η κυρία έχει νεύρα» του Δ. Γιαννουκάκη – Σε σκηνοθεσία Νέλλυς Δελή

26)  Θεατρική Μηχανή Καβάλας με το έργο «AUTO STOP»

27)  Πολιτιστικός – Θεατρικός Σύλλογος Αλμωπίας «ΕΚΦΡΑΣΗ» από την Αριδαία Πέλλας με το έργο «Απόψε τρώμε στης Ιοκάστης» - Μια κωμωδία του Άκη Δήμου – Σε σκηνοθεσία Γιώργου Κιουρτσίδη

28)  Εκπολιτιστικός – Επιμορφωτικός Σύλλογος Ανθούσας με το έργο «Η μικρή πολιτεία» του Κάρλο Γκολντόνι – Σε σκηνοθεσία Δέσποινας Μαραγκουδάκη

29)  Λαϊκό Θέατρο Ν. Ερυθραίας με το έργο «Τζον Γκάμπριελ Μπόρκμαν» του Ίψεν

30)  Θεατρική Ομάδα «χορομανία» Ιεράπετρας Κρήτης με το έργο «Ο Σιμιγδαλένιος» του Αλέξανδρου Αδαμόπουλου – Σε σκηνοθεσία Νίκης Παπαδάκη

31)  Θεατρική Ομάδα Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών Ρόδου με το έργο «Σεμινάριο βλακείας» του Σάκη Σερέφα

32)  Ερασιτεχνικό Σχήμα Πάτρας Ρεφενέ με το έργο «Η επίσκεψη της Γηραιάς Κυρίας» του Φρίντιχ Ντίρενματ

33)  Οργανισμός Πολιτισμού, Άθλησης, Νεολαίας (ΟΠΑΝ) Νέας Ιωνίας Αττικής με το έργο «Περιμένοντας τον …» του Αζίζ Νεσίν

34)  Θεατρική Ομάδα «ΔΡΑΠΑΙΚΤΕΣ» Βόλου με το έργο «Μ(π)αλωμένος Γάμος» - Μια κωμωδία του Ευάγγελου Κάβουρα

35)  Πειραματική Σκηνή Νέας Ιωνίας Μαγνησίας με το έργο «60΄» - ‘Ένα ψυχολογικό θρίλερ επιστημονικής φαντασίας του Ευάγγελου Κάβουρα

36)  Κέντρο Μελέτης για την Προστασία του Περιβάλλοντος και της Πολιτιστικής Κληρονομιάς στη λίμνη Βοιβηίδα – Κάρλα» με το έργο «Ήταυρος, στο υγρό μάτι της Θεσσαλικής Γης» - ‘Ένα ιστορικό δράμα του Ευάγγελου Κάβουρα

37)  Πολιτιστικός Σύλλογος Αργυράδων Κέρκυρας με το έργο «Τριαντάφυλλο στο στήθος» του Τένεσι Ουίλιαμς

38)  Θεατρική Ομάδα Δήμου Ζίτσας (πρώην Πασσαρώνος – Γιάννενα – «ΕΠΙ ΣΚΗΝΗΣ» με το έργο «Δεν είμαι εγώ» του Γρηγορίου Ξενόπουλου

39)  Θεατρικό Εργαστήρι Δήμου Αγίας Βαρβάρας με το έργο «Το καπνισμένο τσουκάλι» του Γιάννη Ρίτσου

40)  Ερασιτεχνική Θεατρική Ομάδα «Εξ ΄ αμάξης» με το έργο «Το ταξίδι» του Γιώργου Θέμελη

41)  Δημοτικό Θέατρο Λειβαδιάς – Όμιλος Φίλων Θεάτρου με το έργο «Βαβυλωνία» του Δ.Κ. Βυζάντιου

42)  Εξωραϊστικός Σύλλογος Λιβαδίου «Γεωργάκης Ολύμπου» με το έργο «Η γειτονιά των αγγέλων» του Ιάκωβου Καμπανέλλη

43)  Θεατρική Σκηνή Ηρακλείου Κρήτης με το έργο «Παρακαλώ … ας μείνει μεταξύ μας» των Ρήγα - Αποστόλου

 
Ποιοσ Ειναι Online;
Έχουμε 28 επισκέπτες συνδεδεμένους